Švédsko, Finsko

Posted by in Nezařazené

Další dny v Dánsku probíhají v podobném duchu. Ve středu jsme objeli Holæk na kole, ve čtvrtek jsme se podívali, jak to chodí v dánské škole, večer jsme grilovali, v pátek taky, procházeli jsme se a čerpali energii. V sobotu jsme se podle předpovědi rozhodli, že je na čase vyrazit na sever. Po opět perfektně zorganizovaném výletě do Roskilde (vikingské lodě, muzeum, dánská megazmrzlina, přístaviště, katedrála) jsme si odpočinuli a na noc jsme vyjeli přes Oresundký most do Švédska.

Před Stockholmem jsme si dvě hoďky pospali na odpočívadle. Najedli jsme se navařeného jídla od Jarušky a dojeli jsme do švédské metropole. Zaparkovali jsme na předměstí Telephonplan, kde jsme skočili na metro do centra. Viděli jsme téměř všechny krásy Stockholmu – radnici (velká, uděluje se tam nobelovka), královský palác (velký), procházeli jsme malebnými uličkami (malými), lodě a přístaviště (jedno z mnoha ve Stockholmu) a abychom měli město jako na dlani, vylezli jsme na vyhlídku Gondolen, na kterou vede takovej srandovní most nad ulicí. Stockholm je zajímavé město, velmi rozsáhlé, historické jádro se nachází na ostrově, kolem pluje spousta lodí a svítí tam sluníčko 🙂

Naproti tomu je švédská dálnice nezajímavá 🙂 KOlem 22. hodiny jsme dorazili na parkoviště u národního parku Skuleskogens a dali jsme si české pivo (napůl). Parádně jsme se vyspali, až nás probudilo přijíždějící auto s CZkem na SPZ. Než jsme ale vylezli ze spacáku, oni už zmizeli v lesích národního parku. Než jsme vyšli na procházku národním parkem, ti dva se už vraceli, no a tak jsme pokecali. Procházka byla parádní (hlavně to slunečné počasí, které nám už leze krkem 😀 ), došli jsme k turistické chatě, která je volně přístupná a vybavená. Podle našeho názoru by se v ní dalo klidně bydlet. Je pohodlně pro dvanáct lidí. Stavíte se někdo? 🙂 No a protože měl Fanouš narozeniny, dostal od Andrejky dort z tatranek. Ten den (pondělí) jsme popojeli asi jenom 150 km za město Umea.

V 8 hodin jsme se začali vrtět ve spacáku a pak už klasicky…vařit vodu na čaj, protáhnout se, namazat snídani, najíst se, sbalit a pokračovat dál. Dnes ujedeme trochu víc km. Možná až za polární kruh!
Je to tady! Jak jsme vás už informovali, severní polární kruh byl dosažen! Pašík ujel 2931 km a my s ním. A jaké to tu je? Svítí sluníčko a nosíme sandále. Pozorujeme změnu krajiny. Stromy jsou menší a listy jsou v barvách podzimu. Dojeli jsme na poslední odpočívadlo ve Švédsku. Je tu volně přístupná chatička, kde vaříme, pijeme víno a dooslavujeme narozky.

Dnes (středa) jsme přejeli přes finsko-norské hranice, jsme 100 km od Tromso. Vykrádame free internet v kempu, možná se tu i vysprchujem 🙂 Fotky z dneška přidáme příště.